Prosinec 2015

ichi je na vysoké aneb Příhody uplynulých dní

19. prosince 2015 v 22:44 | ichi |  Já a mé povídání
Tak jsem se rozhodla znovu přidat článek do osobní rubriky. Jak jste si jistě všimli (Haló, je tu někdo? xD), nějak jsem se blogu v poslední době moc nevěnovala. Kromě mé lenosti byla na vině i nová škola.

Textová RPG

19. prosince 2015 v 21:14 | ichi |  Textová RPG
Textová RPG (role-paying game) jsou takovou obdobou MMOček, dají se vlastně nazvat předchůdci těchto her. K jejich hraní vám stačí stolní PC, laptop, chytrý telefon apod., vlastní fantasie a chuť psát.
Jde o typickou hru na hrdiny ve psané formě, kdy si hráč vymyslí postavu (popřípadě píše za nějakou už vymyšlenou) dle smluvených pravidel, které určuje vyšší moc velící hře (vypravěč či administrátor), v nějakém světě (originální dílo, podle anime, seriálu, filmu…).
Za tuto postavu poté píšete příspěvky, tak zvané posty, kterými reagujete na posty vašich spoluhráčů v předem určeném pořadí (ukázka).
Existuje mnoho možností, kde hrát textová RPG. Co tak slýchávám, mnoho lidí k tomuto koníčku využívá chaty na sociálních sítích. Ty se mi zdají trochu nepřehledné, ale proti gustu žádný dišputát, jak se říká, že? Dalším oblíbeným prostředníkem jsou komunikační služby. Já sama píšu několik role-playů přes skype. Dá se psát i přes telefon, ale to je trošku nákladná záležitost. Existuje také mnoho fór, která jsou přesně určena pro takové hry (forumczech…). Textovkám je dále věnováno mnoho blogů i stránek.
Co se týče způsobu hry, teď mám na mysli psaní příspěvků, každá hra vám většinou vymezí, v jakých stylech byste se měli pohybovat. Někde se používá klsické knižní psaní, jinde zase hráči píší slova postavy do přímé řeči a její akce mezi hvězdičky. Proto je důležité číst pravidla, abyste něco nepopletli.

Abyste si nemysleli, že si info cucám z prstu, sama působím jako spolu-administrátor NFFORPG, které se na této pozici věnuji něco přes dva roky. :3

aneb Průvodce světem textových RPG. Ve článcích se chci věnovat hlavně začínajícím hráčům nebo těm, kteří si stále nejsou něčím jistí. :3
(A ano, články patří i těm, kteří je potřebují jako sůl, ale ona skutečnost jim nedochází. Pokud sem zavítá nějaký administrátor, kterého sužují podobní hráči, má povolení... Ne, povinnost šířit text dál! Odkazem... :D)


Shoda podmětu s přísudkem

8. prosince 2015 v 20:03 | ichi |  Procházka naší gramatikou
Zdravíčko, dlouho jsem nic nepřidala, což bylo způsobeno mou leností a vesměs i školou. O vánčních prázdninách se snad má aktivita zlepší. :3 Ale nyní k tématu.

Psaní správného příčestí v množném čísle sebou nese hromadu nejistoty a přitom existuje velmi hezká pomůcka, díky které lze napsat koncovku správně.
Jak už jsem v minulém článku o 'mě/mně' říkala, zájmena, konkrétně ukazovací zájmena, mohou být velkými pomocníky.

Rod střední

Děvčata se smál_, až se za břicho popadal_.

A nyní si vypomůžeme ukazovacím zájmenem v příhodném tvaru, které prdneme před podmět:

(TA) Děvčata se smála, až se za břicho popadala.

Vidíte to také? Už nikdy žádné "Děvčata se smály…"
V množném čísle příčestí minulého rodu středního se bez výjimky píše 'a'!

Další příklady:
(TA) Města se rozkládala podél řeky.
(TA) Koťata mňoukala jedno přes druhé.

Rod ženský

Čepele kovově zvonil_ jedna o druhou.

S pomocí zájmena:

(TY) Čepele kovově zvonily jedna o druhou.

Jednoduché, že?
V množném čísle příčestí minulého rodu ženského se bez výjimky píše 'y'!

Další příklady:
(TY) Vrány krákaly jak na lesy.
(TY) Písně se mně hrozně líbily.
Ty nůše jsou už přeplněné.
(TY) Dívky se červenaly, když se na ně rytíř usmál.

Rod mužský

Zatím to bylo celkem jednoduché. Jsem si jistá, že největší problém nastává až u rodu mužského. Ta potvora může být životná nebo neživotná!

Stromy tiše šuměl_.
Ptáci v korunách pěl_ jarní píseň.

S pomocí zájmena:

(TY) Stromy tiše šuměly.
(TI) Ptáci pěli jarní píseň.

Další příklady:
Kdysi tu žili (TI) medvědi.
V téhle díře už i (TY) bary zavřely.
Všichni (TI) muži z města to tu už navštívili.
Ty kameny nás málem zasypaly.
(TI) Předsedové stran se sešli.
Všichni (TI) soudci se shodli.


Doufám, že byl můj článek trochu užitečný. Pokud máte dotazy, nestyďte se ptát v komentářích! :3