Hráč, vypravěč a administrátor | Textová RPG

8. února 2016 v 23:03 | ichi |  Textová RPG
U textových RPG se v neherní rovině můžete setkat se třemi statusy. Jsou jimi hráč, vypravěč a administrátor. Každý z nich má svá práva a povinnosti. Pojďme se na ně podívat.

Hráč

Status hráče dostává automaticky každý, jehož postava je schválena a přidána do hry. Jeho největší povinností je znát pravidla hry a respektovat je. Hned po pravidlech by měl respektovat administrátora a po něm vypravěče a řídit se jejich pokyny. Musí se chovat slušně. Má samozřejmě právo na vyjádření vlastního názoru a vyřčení stížnosti. To vše ale prování slušně, jinak nemůže čekat řešení či slušné zacházení ze strany vedení hry.
Dále musí být možné, aby si mohl hráč požádat o dočasné uvolnění ze hry. Je však jeho povinností, aby tuto absenci předem nahlásil. Jako výjimka se počítá snad pouze nemoc, při které je naprosto nemožné dát o sobě jakkoli vědět. Proč? Protože ačkoliv je účast ve hře naprosto dobrovolná, je slušnost postarat se, aby hráčova nepřítomnost nezdržovala ostatní.
Hráč má právo nakládat se svou postavou, jak uzná za vhodné, avšak nesmí takto zacházet s postavami jiných hráčů bez jejich svolení. Též nemá právo na vytváření skutečností, jež nebyly schváleny vypravěčem či administrátorem (nedovolený zásah do herního příběhu…).
Má samozřejmě právo hru opustit, avšak jeho povinností je dát o skutečnosti vědět a nevypařit se jako pára nad hrncem.
Pokud se dva hráči na něčem neshodnou, rozhodne vypravěč. Pokud nesouhlasí ani s vypravěčovým řešením sporu, mohou se odvolat na pomocného administrátora a následně na hlavního administrátora.

Hráč z pohledu vypravěče
"Hráč je můj zákazník, snažím se mu vyhovět v jeho herních žádostech a dávám mu příležitosti ke zkušenostnímu růstu jeho postavy. Pokud je hra rozsáhlejšího charakteru a umožňuje získávání zkušenostních bodů, hodnotím hráčovu postavu objektivně a dle pravidel. Nikdy nedovolím, aby mé subjektivní neherní dojmy narušily mé hodnocení. Dohlížím na dodržování pravidel ze strany hráče a hlídám jeho aktivitu. Chráním hráče před hráčem."

Hráč z pohledu administrátora
"Hráč je můj zákazník. Snažím se vytvořit taková pravidla, aby jej usměrnila vůči ostatním hráčům a aby je před ostatními hráči chránila. Jsem povinen/povinna odpovídat mu na otázky týkající se hry nebo ho alespoň nasměrovat k odpovědi. Nikdy nedávám přednost jednomu hráči před druhými, co se týče pravidel. Pokud je třeba, bráním hráče před vypravěčem. Musím být hráči nápomocný, pokud si to zaslouží. Chráním hráče před vypravěčem. Hlídám jeho aktivitu."

Vypravěč

Bytí vypravěčem je většinou hezká, byť trochu nevděčná práce. Vypravěč musí vymýšlet příběh pro hráče, je povinen popisovat situace a rozhodovat ve sporech. Je zodpovědný za hráče, kteří mu byli přiděleni, a musí dohlížet na kvalitu jejich příspěvků a dodržování pravidel.
Vypravěč je tu pro hráče, nikoliv hráči pro vypravěče. Jakékoliv zneužití pravomoci je trestáno.
Veškeré neherní změny ohledně přidělených hráčů hlásí pomocnému administrátorovi, popřípadě hlavnímu administrátorovi.
Vypravěč má samozřejmě právo se svého postu vzdát, avšak měl by skutečnost oznámit v předstihu, aby se za něj stihla sehnat náhrada.
Vypravěčem se může stát zkušenější hráč, kterého určí pomocný či hlavní administrátor. Není však povinností onoho hráče žádost přijmout.

Vypravěč z pohledu hráče
"Vypravěč je člověk, jenž mi poskytuje možnost prožít s mou postavou příběh. Já ho za toto respektuji a dbám jeho příkazů. Pokud se mi ovšem z nějakého racionálního důvodu příkaz nelíbí, mám právo se odvolat výš. Pokud však odmítnu příkaz vykonat a neodvolám se na vyšší moc (pomocný administrátor, hlavní administrátor), mohu být potrestán."

Vypravěč z pohledu administrátora
"Moje spásná záchrana!" - Ve většině případů tohle napadne právě administrátora, když se mu v době nedostatku vypravěčů nabídne kvalitní hráč. :D Ale teď vážně. xD
"Vypravěč je hráč, kterého určím na základě jeho zkušeností ve hře. Nikdo nesmí být vypravěč bez mého svolení. Dohlížím na jeho konání a on se mi přímo zodpovídá. Chráním jej před hráči. Dávám pozor, aby své hráče nezanedbával."

Administrátor

Administrátorů bývá většinou víc a dělí se na dvě podskupiny.
  • Pomocný administrátor - Člověk, jenž dohlíží na chod jemu přidělené části hry. Dohlíží na své vypravěče a jejich dodržování pravidel. Přímo se zodpovídá hlavnímu administrátorovi. Pokud hráčům odpadne vypravěč, musí urychleně sehnat náhradu nebo se příběhu chopit sám. Řeší rozpory hráčů s vypravěči.
  • Hlavní administrátor - Tato pozice bývá obsazena jednou osobou, která je odpovědná za všechny pomocné administrátory. Má největší autoritu a jeho slovo je konečné. Řeší rozpory hráčů či vypravěčů s pomocnými administrátory.
Všichni administrátoři si vyhrazují právo na změnu pravidel a právě pravidlům a ničemu jinému se zodpovídají. Administrátoři jsou tu pro hráče, nikoliv obráceně. Administrátor má plné právo potrestat jakékoliv provinění vůči pravidlům. Nikdy nesmí zneužít své pravomoci. Pokud pravidla poruší pomocný administrátor, je potrestán hlavním administrátorem. Pokud pravidla poruší hlavní administrátor, na trestu se dohodnou pomocní administrátoři. Trest by měl být samozřejmě adekvátní k provinění! (A nemyslete zas na úchylárny! :D)
Administrátor má právo se svého postu vzdát, avšak měl by skutečnost oznámit v předstihu, aby se za něj stihla sehnat náhrada.

Administrátor z pohledu hráče
"Administrátor je člověk, jenž mi zajišťuje hru po technické stránce, a pokud je třeba, tak i po té příběhové. Dbám jeho příkazů a respektuji ho. Můžu s ním nesouhlasit. Pokud nesouhlasím s pomocným administrátorem, odvolávám se na hlavního. Pokud nesouhlasím ani s ním, mám smůlu. xD (Pokud tedy hl. administrátor nejedná v rozporu s pravidly, že.)"

Administrátor z pohledu vypravěče
"Administrátor je můj nadřízený. Jsem povinen hlásit mu změny ohledně mně přidělených hráčů. Dbám jeho příkazů a respektuji ho. Můžu s ním nesouhlasit. Pokud nesouhlasím s pomocným administrátorem, odvolávám se na hlavního. Pokud nesouhlasím ani s ním, mám smůlu. xD (Pokud tedy hl. administrátor nejedná v rozporu s pravidly, že.)"

Příště

Heh, snad jsem na něco nezapomněla. Příště se podíváme na velmi oblíbené téma tvorby postavy. :3
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Avannea Avannea | Web | 9. února 2016 v 14:20 | Reagovat

Páni! Je vidět, že s tím máš velké zkušenosti (nebo o tom hodně informací :-D  :-D) Každopádně super popis každé situace z jednotlivých pohledů, fakt super! Na příští téma se moc těším :-D  :-D  :-D ostatně kdo ne? :-D

2 ichi ichi | E-mail | Web | 9. února 2016 v 14:44 | Reagovat

[1]: Děkuji mnohokrát. :-D Mám zkušenosti i informace. Všemi těmi rolemi jsem si prošla. :3 (A stále procházím. xD)

3 Remy Remy | Web | 14. února 2016 v 15:27 | Reagovat

Už jsem byla na všech pozicích a stejně jako ty stále jsem. Někde se sice můj pohled liší, ale v podstatě to je stejné.

4 ichi ichi | E-mail | Web | 14. února 2016 v 21:02 | Reagovat

[3]: Kde? :3

5 Doc Doc | 11. dubna 2017 v 5:07 | Reagovat

U nás na RPG to funguje trochu jinak, jsme tam 4 admini, vypravěče žádného nemáme, zastáváme jeho pozici my. S hlavní adminkou to probíhalo stylem: jsi tu nejdýl tak třeba ty budeš hlavní adminka :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama