První krůčky | Textová RPG

7. února 2016 v 19:45 | ichi |  Textová RPG
Také jsem zažila ten počáteční pocit. Přijdete na stránku, kde sídlí nějaká textovka, a zůstanete civět. Co teď, ptáte se sami sebe. Následující článek by vám mohl pomoci. :3

Pravidla!

Co je svět světem (a internet internetem), platí jedna jednoduchá zákonitost. Pokud přijdete do nového prostředí a chcete v něm fungovat, obeznamte se s pravidly a chovejte se podle nich. Nezapomínejte, že v textovce vás nikdo násilím nedrží. Pokud se vám pravidla nelíbí, prostě odejděte.
Pokud však chcete zůstat, respektujte je.
Už se mi mnohokrát stalo, že přišel životopis postavy, který sepsal hráč, jenž pravidla hry neviděl ani z rychle jedoucího vlaku.
Vezte, že pravidla hry (ve většině případů) nejsou jen snůška keců, které si administrátoři hry vymysleli, aby terorizovali hráče. Pravidla definují hráče, vypravěče a administrátora hry, určují jejich vztah a chrání je jednoho před druhým. Udávají práva každé z výše zmíněných pozic. Poradí Vám, jak a kde začít. Vysvětlují princip hry.
Jsou vaším záchranným lanem, kterého se můžete chytit, když je k vám někdo ze hry nefér a zároveň vám nedovolují být nefér k někomu jinému.
Neignorujte je prosím. Jsou opravdu důležitá.

Ptejte se!

Ráda bych začala větou, že dostávám časté dotazy ohledně rad, jak začít hrát. Naneštěstí, něco takového se stává poměrně málo a já většinou jásám, když se stanu svědkem podobné události.
Proč? Protože lidé se bojí ptát. Upřímně, nedivím se. Na mnohých základních a středních školách je mnoho dotazů zesměšněno i samotnými učiteli, což je vážně ostuda.
Prosím, nebojte se. Za sebe říkám, že radši stokrát odpovím na opravdu hloupý dotaz, než později řeším opravdu hloupý životopis (a nejen životopis). Nejásám, negratuluju, ale stejně odpovím.
Ačkoliv se administrátoři opravdu snaží sepisovat pravidla co nejjednodušeji (měli by…), občas se zkrátka stane, že se najde nějaký dotaz, který je třeba zodpovědět.
Radši jej vyložte na stůl a neschovávejte ho. Ono se na to ve výsledku stejně přijde a akorát jsou z toho nepříjemnosti.
Přesto si nejprve opravdu přečtěte pravidla a teprve pak se ptejte. Nikdy obráceně. Administrátor je od toho, aby vám pomohl, nikoliv aby za vás všechno udělal a naservíroval vám výsledek na stříbrném podnose.

Neslušné jednání

Abych tu stále neapelovala jen na hráče, změním na chvilku stranu. Pokud se k vám nějaký administrátor chová neslušně (za předpokladu, že vy jste se slušně chovali), zkuste napsat hlavnímu administrátorovi a žalujte. Pokud se k vám takto zachová i on, zkrátka odejděte, hra za vaše nervy očividně nestojí.

Příště

V příštím článku se mrkneme na práva a povinnosti všech tří stran, tj. hráče, vypravěče a administrátora. :3
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Avannea Avannea | Web | 9. února 2016 v 14:13 | Reagovat

Jj slušné chování by mělo být :-D Je pravda, že já se třeba moc neptám a raději si informace dohledávám sama (myslím v textových RPG), ale ne proto, že bych se ptát nechtěla, ale spíš proto, že jsem takový trochu introvertní případ (trošku víc) :-D  :-D i když vím, že to po internetu tolik roli nehraje, já se prostě častokrát nezeptám lidí, které neznám déle :D To jsem prostě já no.

2 ichi ichi | E-mail | Web | 9. února 2016 v 14:42 | Reagovat

[1]: Pokud si informace sama dohledáš, je to nejlepší! Takovýhle typ hráčů mám nejradši. :-D
Jenže já se pravidelně setkávám s hráči, kteří jsou LÍNÍ vyhledat si informace sami a kteří mají pocit, že vypravěč či administrátor je tu od toho, aby informace vyhledal za ně a přinesl mu je přímo pod nos. xD
Btw, například informace u nás vůbec nejsou těžko dohledatelné. Proto vždycky zuřím. xD Těmi dotazy samozřejmě myslím ty, v nichž se hráč dožaduje ujasnění skutečností. :3

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama